Folkový soubor
působí na ZUŠ Kuřim od školního roku 1979-1980.
Jak vlastně vznikl?
Ve výuce svých žáků jsem měla vždycky pocit, že klasickou hry na kytaru, která je velmi důležitá pro zvládnutí technických základů, by bylo dobré zpestřit a doplnit. Hledala jsem způsob, jak podpořit motivaci žáků, jak se s nimi dostat „na společnou notu“ a našla jsem ji v písničce. Prosté lidové písničce. A Folkový soubor ZUŠ Kuřim byl na světě.
Od té doby seskupením prošlo hodně šikovných instumentalistů a zpěváků, kteří svým muzicírováním rozdávali radost posluchačům na koncertech školy i při různých jiných příležitostech. Několik generací dětí v souboru získalo kladný vztah k folklórní hudbě a muzice vůbec. Repertoár souboru se v průběhu let rozšířil o renesanční a barokní tance a skladby, lidovou hudbu z Brněnska, Moravy, Čech, ale i etnickou hudbu jiných národů. Pro kuřimský folkový soubor upravil a zaranžoval spoustu písniček brněnský muzikant, dudák a upravovatel lidových písní Otakar Pokorný. Jako člen skupiny Gajdoši Brno předával souboru své bohaté zkušenosti a v jeho aranžérských šlépějích nadále pokračuji.
Folkový soubor vždy výborně reprezentoval naši školu na koncertech, soutěžích, vystoupeních pro město Kuřim i jinde. V roce 1994 spolupracoval s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů (BROLN) na koncertě “Děti a píseň”, několikrát vyhrál nebo se umístil na předních místech v krajských kolech Národní soutěže ZUŠ. V roce 2015 se Folkový soubor jako vítěz krajského kola Národní soutěže základních uměleckých škol představil v celostátní soutěži, kde obsadil vynikající 3. místo. Třicáté narozeniny oslavil folkový soubor vydáním školního CD, na které natočil lidové písničky z Brněnska.
Naděžda Chocholáčová, vedoucí souboru (1979-2020)